Ekonomi

Arı Yetiştiricileri Derneği: 1 kilo balın maliyeti 127 TL

Türkiye Arıcıları Merkez Birliği (TAB) Lideri Ziya Şahin, Sivas’ta basın toplantısı düzenledi. Sivas Arıcılar Birliği konut sahipliğinde düzenlenen toplantıda, arıcılıkSektörün sorunları ve yükleri masaya yatırıldı.

Toplantıda konuşan Türkiye Arıcı Merkez Birliği (TAB) Lideri Ziya Şahin, 1 Kilo kır çiçeği yüksek yayla balının maliyetini açıkladı. Şahin, “Maliyeti her yıl Haziran ayında açıklıyoruz. Kalem kalem açıkladığımız maliyeti de Bakanlığa gönderiyoruz. 1 kilo balın arıcı arkadaşıma maliyeti 127 lira. Bu fiyatın altında bal verdiğinizde sektörü bitirirsiniz. Özellikle hiçbir arıcımın 127 liranın altına bal vermesini istemiyorum. Arıcılara buradan sesleniyorum. 50 yıldır bu sektörün içindeyim, size de yalvarıyorum. direnmek zorundayız”dedi.

‘Sanayiciler ve piyasalar bizim gibi denetlenmeli’

TAB Başkanı Ziya Şahin, piyasaların ve sanayicinin denetlenmesi gerektiğine değindi:

“Market zincirlerine de davet etmek istiyorum. Sanayiciler; bugüne kadar kilosu 50-60 TL’ye aldığınız balı yüzde 40 karla verdiniz. Geçen yıl marketlerde bizden 60 liraya alınan bal 250 lira. Burada Ticaret Bakanımıza sesleniyorum. Biz nasıl kontrol ediliyorsak onlar da kontrol edilsin. Yüzde 400 kârla tüketiciye verecek vicdan sahibi kim? Buradaki kurban, dağdaki kulübede yılan ve akreplerle birlikte yaşayan arıcıdır. Sanayicilere ve market zincirlerine sesleniyorum. Biraz daha az kazanacaklar. Ekonomik sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz, sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Arıcıların ve birliklerin üzerine düşen sorumluluğu sanayicilerden ve market zincirlerinden bekliyoruz” dedi.

2023 hasat döneminin hayırlı olmasını dileyen Şahin, “Evinize, ocağınıza kazasız gitmenizi dilerim. Hasat dönemini yüzünüz aydın bir şekilde tamamlamanızı dilerim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu