Haber

Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosu: Bayraktar TB2 savaşın gözbebeğiydi

AZERBAYCAN Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanan savaşta Bayraktar TB2’nin gözbebeği olduğunu belirterek, “Savaşın gözbebeğiydi. Bu savaşta ona ölüm meleği dediler.” Ama başka bir ülkede ona hayat meleği diyorlardı. Çünkü burada kavga ediyorduk, Türk “Dünyaya gelince, orada onlar vardı. Onların menfaatleri söz konusu olduğunda hayat meleği, bize gelince ise ölüm meleğidir” dedi.

Cumhuriyetin 100. yılı ve merhum Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in 100. doğum yılı münasebetiyle Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosluğu, Erzurum’da fotoğraf ve yağlıboya standı açtı. Nahçıvan’ın 22 üyesinin eserlerinin yer aldığı standın açılışına Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, Azerbaycan Cumhuriyeti Milletvekili ve Azerbaycan Cumhuriyeti Milletvekili katıldı. Ressamlar Birliği ve Azerbaycan’ın Ermenistan’dan geri aldığı Dağlık Karabağ’daki şehirlerin fotoğrafları. ve Nahçıvan Ressamlar Birliği Lideri Ulviye Hamzayeva, ressamlar ve davetliler katıldı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Milletvekili Ulviye Hamzayeva ise sergiyi küçük bir ikram olarak açtıklarını söyledi. Azerbaycan’ın zafer gününün yaklaştığını da söyleyen Ulviye Hamzayeva, “Elhamdülillah Türk kardeşlerimizin ve tüm Türk dünyasının yardımıyla kendi topraklarımızı geri almayı başardık. Topraklarımız dağıtıldı ve harabe halinde. Bugün o yere hayat geldi. Bugün Şuşa Azerbaycan’dır. Kelbecer Azerbaycan’dır. Hocalı bildiğiniz yerdir.” “Azerbaycan. Türk kardeşlerimiz olmasaydı belki bu işi çok geç bitirebilirdik” dedi.

Kaybedilen toprakları Türkiye’nin manevi desteği ve iki ülke cumhurbaşkanlarının birliğiyle geri aldıklarını belirten Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, şöyle konuştu: “Geri aldığımız toprakları perişan gördüğümüz için üzgünüm. Hatta onlar da geri aldılar. Ağdam’ı Hiroşima’ya benzettiler. O kadar çok zarar verdiler ki. Bunun bir nedeni de “İşgalciler bir gün bu toprakların sahibinin gelip orayı ellerinden alacağını biliyorlardı. Sahibi gelinceye kadar ne çalarsak, ne çalarsak, ne alırsak alalım, buna değeceğini düşünerek şehirlerimizi, köylerimizi yok ettiler. İşgal bittikten sonra devasa bir inşaata başlandı.”

Vali Mustafa Çiftçi’nin Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kardeşliğe ilişkin konuşmasının ardından Nahçıvan ve Karabağ zaferini anlatan fotoğraf ve yağlı boya tablolardan oluşan sergi açıldı. Karabağ zaferinin fotoğraflarını Vali Mustafa Çiftçi’ye anlatan Başkonsolos Guliyev, geri aldıkları topraklarda bayrağı göndere çekecek sağlam bir bina bulamadıklarını söyledi. Azerbaycan’ın Karabağ zaferinde önemli rol oynayan Bayraktar TB2’nin stantta yer alan fotoğrafını gösteren Guliyev, “Savaşın gözbebeğiydi. Bu savaşta ölüm meleği dediler ama diğer savaşta buna ölüm meleği dediler.” ülke, ona hayat meleği dediler. Çünkü biz Türk Dünyası olarak burada mücadele ediyorduk.” “Oradaydılar. İşine gelince hayat meleğidir, bize gelince ise ölüm meleğidir” dedi.

Vali Çiftçi ve davetliler sergiyi gezerek ressamlardan eserler hakkında bilgi aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu