Haber

Babacan’dan Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyaretine ilişkin ilk açıklama: Hoş bulduk, herkes demokrasi istiyor

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasının hemen ardından HDP’den dikkat çekici bir çağrı geldi. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığı güzel, genel merkezimizde görüşmek üzere ziyaretini bekliyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, Sancar’ın çağrısına olumlu yanıt vererek, “Tabii ki HDP’yi ziyaret edeceğim” dedi.

“PARTİNİN KAPATILMASINA İLKE OLARAK KARŞIYIZ”

Millet İttifakı ortaklarından Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Katıldığı Habertürk canlı yayınında konuşan Ali Babacan, ziyareti desteklediklerini ifade etti. Babacan, “Daha önce de ifade etmiştik, ilke olarak partinin kapatılmasına karşıyız. Kanunda bireysel suç unsuru var. Kişilerin uygun bir yargı sürecinden sonra bireysel olarak cezalandırılması doğaldır. kabahat.Ancak kuruma ceza verilmesine prensipte karşıyız.Parti var kapatarak siyasi çizgiyi değiştiremezsiniz sadece tabelalar değişiyor.Seçime yakın bir partiyi kapatmak tam bir operasyon olarak algılanıyordu.

“KARŞI PARTİNİN CUMHURBAŞKANI ADAYLARINA DESTEK VERMESİNİ OLUMLU OLARAK BEKLİYORUZ”

Hukukçu arkadaşlarımız Anayasa Mahkemesi’nin her iki kararını da memnuniyetle karşıladılar. Hukuki, demokratik siyaset içinde bütün meselelerimizi konuşacağız. Mecliste çözeceğiz. Masalarda çözeceğiz. En değerli adres Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Herkes gelir konuşur. Vatandaşımızın siyasi iradesini temsil eden partilerin TBMM çatısı altında olması doğaldır. Bildiğim kadarıyla HDP ile ilgili bir bakanlık kararı yok. Karşı tarafın cumhurbaşkanı adayına desteğini memnuniyetle karşılıyoruz.

“HERKES DEMOKRASİ İSTİYOR”

Herkes sistemin bir an önce değişmesini istiyor. Ülkeye gerçek demokrasinin gelmesini istiyor. Demokrasi ve parlamenter sistem ortaktır. İnşallah seçimi rahatlıkla kazanacak bir güç birliği oluşturmuşuzdur. Rastgele parti eş adayınızı destekleyeceğimi söylerse çok mutlu oluruz. Herkes demokrasi istiyor. Tartışılabilir değil. Tartışılabilir değil, sadece daha iyi bir demokrasi için.

“ADAYLAR TERCİHLERİNE SAHİP OLACAK”

Mektubu okudum. Son paragraf Kürtçeydi, arkadaşlarıma tercüme ettirdim. “HDP’li olarak yazıyorum” dedi. Kişisel görüş, kurumsal değil. Kurumsal bir şeyse HDP’den geldiyse yorum yapmak daha doğru olur. Kendi tespitleriyle bağlantılı olarak bir seçmen olarak yazdı. Adaylıklar kendi tercihleridir. Muhalefet partilerinin, sadece HDP’nin değil, herkesin adayımıza sahip çıkmasını istiyoruz. Ne kadar çok oy alırsak, birincil tıpta o kadar net kazanırız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu