Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyon Bülteni’nin 99’uncu sayısı yayımlandı

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına ilişkin iddiaların yer aldığı Dezenformasyon Bülteni’nin 99’uncu sayısı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyon Çalışma Merkezi tarafından yayımlandı.

Bültende, İsrail’in resmi Arapçasında paylaşılan “Hamas’ın güvenli bölgeye ulaşmaya çalışan sivillere saldırdığı” iddiasının yer aldığı belirtildi.

Söz konusu görüntüler incelendiğinde Gazzeli kadın, Hamas’ın sivillerin güneye gitmesini engellemeye çalıştığına dair herhangi bir açıklama yapmazken, kadın “Nişan almadan ateş ettiler. Biz yürümeye devam ettik” diyor. Açıklamada Hamas’tan değil, sivilleri yerinden eden ve güneye gitmeye zorlayan İsrail askerlerinden bahsettiği bildirildi.

Bültende, İsrail’in paylaştığı görüntülerde kadının konuşması şöyle: “Kuzey kıyısındaki kamptan geliyorum. Orada durum gerçekten kötü. Yerde şehitler vardı ve insanların evleri havadan bombalanıyor.” çok kötüydü.” Açıklamalar ve görüntüler kaydedilirken İsrail bombardımanının sesi de duyuldu.

Sesin duyulduğu kısımların kesildiğinin belirlendiği bildirildi.

El Şifa Hastanesi’nde doktor olduğunu söyleyen kadının ‘Hamas hastaneye saldırdı, ilaçlarımızı çaldı’ iddiasının doğru olmadığı vurgulanan bültende, şu ifadelere yer verildi:

“Görüntülerdeki kadının elindeki stetoskobu ve sırtındaki logoyu gösterme çabaları dikkat çekti ve bölgedeki sağlık kurumlarıyla iletişime geçilerek bilgi alındı. Al Şifa Hastanesi’nden alınan bilgiye göre, Bölgedeki basın mensupları ve sağlık kuruluşları, İsrail’in yaydığı görüntülerdeki kadının Al Shifa çalışanı olmadığını, Şifa Hastanesi’nde çalıştığını, birçok doktor ve hemşirenin bu kişiyi daha önce hiç görmediğini belirtti. Kadının kötü bir Arap aksanına sahip olduğu ve ‘ayn’ ve ‘o’ gibi Arapçadaki bazı sesleri telaffuz edemediği belirlendi.”

“Söz konusu nesnenin silah olmadığı açıkça anlaşılmıştır.”

İsrail resmi hesaplarında paylaşılan “El Cezire’nin görüntülerinin Hamas üyelerini Endonezya Hastanesi’nde gösterdiği” iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtilen bültende, şu ifadelere yer verildi:

“Gazze’deki Endonezya Hastanesi’nin çevresi İsrail savaş uçakları tarafından bombalandı, saldırı sonucu çok sayıda sivilin yaralandığı bildirildi. Hastane içindeki kargaşada bir kişinin cop benzeri bir şeyle duvara çarptığı görüldü. İsrail’in resmi hesaplarında bu nesnenin silah olduğunu ima eden sahneler paylaşıldı. “Hastane saldırılarını yasalmış gibi göstermeye çalıştı. Söz konusu görüntüler incelendiğinde söz konusu nesnenin silah olmadığı net bir şekilde anlaşılıyor.”

İngiltere Ulaştırma Polisi Emniyet Müdürü Yardımcısı Sean O’Callaghan, İngiltere medyasının servis ettiği ve geniş çapta yer alan bültende, “Filistin yanlısı protestocuların 78 yaşındaki İngiliz ordusu gazisi Jim Henderson’a saldırdığı” iddiasının asılsız olduğunun bildirildiğini söyledi. 4 Kasım Cumartesi günü yapılan açıklamada, Cumartesi günü Edinburgh Waverley İstasyonu’nda meydana gelen olayla ilgili iki suç duyurusu daha aldıklarını belirttiği bildirildi.

Bültende, bildirilen ilk olayın istasyondaki protestolarla ilgisi bulunmadığı ve olayla ilgili olarak North Lanarkshire’dan 41 yaşındaki bir kişinin tutuklandığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Göstericilerin hatıra haşhaş satan adama saldırdığı” yönündeki ikinci ihbar üzerine CCTV görüntülerinin dedektifler tarafından detaylı incelendiği ve kimliği tespit edilen tanıklarla görüşüldüğü belirtildi. Sonuç olarak soruşturmayı daha ileri götürecek yeterli delil bulunamadı ve satıcıların kasıtlı olarak hedef alındığı bir durum ortaya çıktı. Tespit edilmediği açıklandı.”

“Filistin’de ceset torbasındaki adam hapşırdı” iddiasına konu olan görüntülerin, Filistinlilerin deneyimleriyle alay eden İsrail televizyon kanalındaki “Harika Ülke” programından alındığı belirtildi. Programda, hastanede yan yana sıralanan cesetler ve yaralıların mizah konusu olarak kullanıldığı kaydedildi.

“Çocukların bilinçsiz hale getirildiği iddiası” doğru değil

Bültende, bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan “Filistinlilerin çocuklara afyon koklatıp bayılttıkları, sonra makyaj yapıp manzaraları dünyaya gösterdikleri” iddiasının doğru olmadığı belirtildi.

İsrail ordusunun 8 Kasım’da Gazze Şeridi’ndeki Maghazi ve Nuseyrat mülteci kamplarına düzenlediği saldırıda 35 kişinin hayatını kaybettiği hatırlatılan bültende, “Hedefli saldırıda 10’u çocuk 18 kişi hayatını kaybetti. İddia edilen görüntüler incelendiğinde çocuklara makyaj yaptığı iddia edilen kadının, “Saldırıda hayatını kaybeden çocuğun yüzüne sevgiyle veda ettiği görülüyor. . Ayrıca elinde görülen objenin makyaj malzemesi değil, zikir makinesi olduğu belirlendi.” ifadelerine yer verildi.

Bültende, “İran’ın insansız hava araçları ve balistik füzelerle İsrail şehirlerine büyük bir saldırı düzenlediği” iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, söz konusu görüntülerin Ağustos 2023’te Çin’de yaşanan bir iş merkezi yangını sırasında kaydedildiği ve İran’ın İsrail’e saldırısı söz konusuydu. Herhangi bir durumun olmadığı belirtildi.

Bültende, “İsrail’in Gazze’deki tünelleri suyla doldurarak Hamas direnişçilerini ikilemde bıraktığı” iddiasına konu görüntülerin 29 Temmuz 2023’te bir X hesabından paylaşıldığının belirlendiği bildirildi.

Görüntülerde Umman’da bir yer altı sulama sisteminin anlatıldığı belirtilen bültende, “Umman Aflaj Sulama Sistemleri (Umman Kehrizi), MS 500 civarında inşa edilen antik su kanallarıdır. Umman’da halen kullanımda olan yaklaşık 3 bin yer altı sulama sistemi bulunmaktadır. ” ifadelerine yer verildi.

“Kuzey Kore’de Hitler’in fotoğrafının parlamentoya asıldığı iddiası”

Bültende, “Kuzey Kore’den İsrail’e gönderme: Parlamento’ya Adolf Hitler’in fotoğrafı asıldı” iddiasının doğru olmadığı belirtilirken, iddia edilen fotoğrafa sonradan Adolf Hitler’in görselinin eklendiği belirlendi. montaj yoluyla.

İddia edilen fotoğrafın orijinali, Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı (KNS) tarafından 31 Mart 2013’te Kuzey Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi’nin genel heyet toplantısı sırasında kaydedildi. Ülkeyi yöneten Kim Jong II’nin imajının yer aldığı belirtildi.

Bültende, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Sözcüsü Ofir Gendelman’ın paylaştığı görüntülerle ilgili “Filistinlilerin kameralar önünde yaralı numarası yaparak uluslararası medyayı ve kamuoyunu aldattığı” iddiasının doğru olmadığı belirtildi. “İddia edilen görüntüler Lübnanlı yönetmen Mahmut Remzi’nin Filistin’deki görüntülerine ait.” Olayları konu alan ‘Gerçeklik’ adlı spot filmden alındığı belirlendi.” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu