Ekonomi

Doğu Akdeniz’de yeni gözler! İmzalar atıldı… Türkiye’nin etkinliği artıyor!

Proje ile Doğu Akdeniz’deki etkinliğimizi artırmayı, bu bölgedeki gemi hareketlerini aktif olarak tespit ederek entegre bir resme aktarmayı, Mavi Vatanımızdaki çıkarlarımızı korumayı, çevre ile deniz sahasındaki tüm deniz trafiğini izlemeyi hedefliyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve KKTC denizleri ve ülkemiz. yılında kurulacak ‘Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi’ projesi hayata geçiriliyor.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki etkinliği artırılacak ve bu bölgedeki gemi hareketleri aktif olarak tespit edilerek entegre bir resme aktarılacak.

Vatanımızdaki çıkarlarımızı korumak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) çevre denizleri ve KKTC ile ülkemiz arasındaki deniz bölgesindeki tüm deniz trafiğini izlemek amacıyla Gemi Trafik Hizmetleri (VTS) Sistemi KKTC’de kurulması KKTC’nin bu anlamda bir kapasiteye sahip olmasını sağlayacaktır. 2018E02 -22713 proje numaralı ‘Doğu Akdeniz Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi (GTHS)’ projesi Bakanlığımız Yatırım Programına dahil edildi. Çalışmalar Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

‘TRAFİK İZLEME İSTASYONLARI’ BİLGİLERİ ‘GEMİ TRAFİK HİZMETLERİ MERKEZİ’NE AKTARACAK

GTH Sisteminin ana bileşenleri olan Trafik Gözetleme İstasyonlarında (TGİ) gemi trafiğini izlemek ve yönetmek; Radar takip verileri, telsiz iletişimi, telsiz yön bulma sistemi bilgileri, meteorolojik veriler, otomatik tanımlama sistemi (AIS/OTS) verileri, alarm verileri ile ses ve görüş bilgileri kaydedilerek Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi’ne (GTHM) gönderilecektir.

İŞTE ALACAĞI GÖREVLER

GTHM’ler GTHM bölgelerinde bulunan merkezlerde bulunmaktadır. Bu merkezler operasyonel olarak gemi tanımlama, gemi trafiğinin kesintisiz izlenmesi ve düzenlenmesi, gemilere seyir bilgilerinin ve genel uyarıların iletilmesi, belirli alanların denetim yönetimi, kaçakçılığın önlenmesi, kaza risklerinin ve uyarıların tespiti, acil durumlarda ilgili tarafların bilgilendirilmesi konularına odaklanmaktadır. kazalar ve yangınlar ve petrol kirliliğiyle mücadele gibi. Gerektiğinde takviye sağlanması, meteorolojik bilgilerin gemilerle paylaşılması gibi süreçleri yürütecek.

PROJE 2 YILDA TAMAMLANACAK

HAVELSAN Hava Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 1 adet GTH Merkezi (Gazi Mağusa) ve 3 adet Trafik İzleme İstasyonundan (Karpaz, Sadrazamköy ve Zeytinlik Feneri) oluşan KKTC Gemi Trafik Hizmetleri (GTH) Sistemi için. . İle sözleşme imzalanacak. Projenin 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında ‘Gemi Trafik Hizmetleri Sisteminin Kurulmasına İlişkin Protokol’ kapsamında KKTC’de kurulacak Gemi Trafik Hizmetleri (GTH) Sistem Merkezi’nin kurulmasına ilişkin Kuzey Kıbrıs’ın 07 Nisan 2021 tarih ve 3796 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile onaylanan ihale sürecinde sona gelindi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu