Ekonomi

Dolar, küresel ekonomik belirsizliklerin ortasında gücünü koruyor

ABD dolarının Kasım-Aralık dönemindeki klasik zayıflığına rağmen 2023 sonuna kadar gücünü koruyacağı iddia ediliyor. Bu güç, ABD’nin makro performansının üstünlüğünden ve şahin Fed’den kaynaklanıyor. Risk negatif olaylar olarak tanımlanan yüksek ABD faiz oranları doları olumlu etkilerken, Avrupa ve Asya’daki konjonktür yanlısı para birimlerini olumsuz etkiliyor.

Bu eğilimlere rağmen, zayıf ABD makro bilgileri potansiyel olarak doların zayıflamasına neden olabilir. Ancak Çin veya Avrupa büyümesinin yeniden değerlendirilmesinden kaynaklanan önemli değişikliklerin mümkün olduğu değerlendirilmiyor. Özellikle finans sektöründe aksamalara neden olan yüksek ABD faiz oranları, sıkılaşan fonlama koşulları nedeniyle doların değerinde kısa vadede artışa neden olabilir.

Yıl sonu tahminleri EUR/USDdöviz kuru 1,05/1,06 civarında ve USD/JPY 150’ye yaklaşacağını öngörüyor. Ancak bu varsayımlar değerli tehditlerden de yoksun değil. Euro Bölgesi’nin resesyona girmesi İstikrar ve Büyüme Paktı’nın yeniden canlandırılmasını zorlaştırırken, petrol fiyatlarında artışa neden olabilecek olası jeopolitik aksaklıklar EUR/USD’nin önümüzdeki yaz 1,10’a, 2024 sonunda ise 1,15’e yükseleceği beklentisini etkileyebilir.

Önümüzdeki çeyrekte ABD ekonomisinde yavaşlamanın beklenmesi döviz tahminlerinde revizyonlara yol açabilir. 2024’e girerken, Fed’in gelecek yaz beklenen genişleme öncesinde ABD ekonomik eğrisinin kısa ucunda bir düşüş öngörülüyor. Bu da Doların değer kaybetmesine neden olabilir ancak bu yıl sonundan önce faizlerinden vazgeçecek gibi görünmüyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

sungurluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu