Ekonomi

DP İzmir Milletvekili Altıntaş: Hasat döneminde buğday ithal edilmemeli

Demokrat Parti (DP) İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, hasat döneminde buğday ithal edilmemesi gerektiğini belirterek, “Türk çiftçisi ve Türk tarımı ithalat lobilerinin insafına bırakılmamalı” dedi. söz konusu.

Altıntaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında buğday fiyatlarındaki düşüşün endişe verici olduğuna değinerek hükümetin tarım politikasını eleştirdi.

Bu yıl için 20,7 milyon ton buğday rekoltesi öngörüldüğünü anlatan Altıntaş, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fiyat düşüşlerine seyirci kaldığını ve müdahale etmediğini söyledi.

Çiftçiyi korumak için önlem alınması gerektiğine dikkat çeken Altıntaş, şöyle konuştu:

“Bütün işlerde olduğu gibi buğdayda da ithalat sıkı sıkıya hasat döneminde yapılmamalı. Türk çiftçisi ve Türk tarımı ithalat lobilerinin insafına bırakılmamalı. İthalat ancak hasat bittikten sonra yapılmalı, biz ne kadar istesek de. TMO daha önceki yıllarda kendisini Türk çiftçisinin karanlık dostu olarak tanıtırken, “Kara gün dostu olsun, iyi gün dostu bile değildir. TMO’nun depolama kapasitesi 4 milyon ton civarındadır. Bu kapasitenin çiftçiye hizmet edecek şekilde üretim alanlarına aktarılması kuraldır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu