Ekonomi

Fed üyelerinin açıklamalarının ardından dolar küresel piyasalarda nasıl fiyatlanıyor?

Investing.com – Fed yetkililerinden gelen açıklamalarla dün dolar global piyasalarda yükselişe geçerken endeksler ve emtia geriledi.

ABD’de beklenenden düşük gelen enflasyon verisinin akabinde piyasalarda Fed’in faizleri daha küçük oranlarla artıracağı beklentisi oluştu. Baz Fed yetkililerinin de bu tarafta açıklamalar yapmasıyla dolar göstergesindeki satışlar hızlandı. Dün Fed üyelerinden Bullard ve Kashkari açıklama yaptı.

Fed yetkililerinden şahin bildiriler geldi

Bullard, faizlerin enflasyonu kısıtlayacak düzeylerde olmadığını, bu nedenle faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini belirtti.

Kashkari, enflasyonun yükselmeyi durdurduğundan şimdi emin olmadıklarını, bu nedenle de para siyasetinden çabucak dönülmemesi gerektiğini belirtti.

Tek bir bilgiye bağlı karar vermenin gerçek olmadığını belirten Fed üyelerinin açıklamalarının akabinde global risk iştahı hafta başındaki üzere güçlü kalamadı. Bugün emtia kümesinde dünkü kaybın akabinde bir ölçü yükseliş yaşanıyor. Dolar endeksi ise 107 düzeyi altında süreç görüyor. Endeks 2 Kasım’da yapılan FOMC toplantısının ardından 113 seviyesine çıkarak bu ayın en yüksek seviyesini gördü. Enflasyon sonrası yaşanan satışlar ile endeks 105,50’ye inerek son üç ayın yararlarını geri verdi. Dün ve bugün 107 civarında dengelenme görülüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu