Haber

HDP’li Gergerlioğlu: “EYT teklifindeki prim gün sayısı 5 bin güne düşürülmeli”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek olan emeklilik yaşı (EYT) yasa tasarısındaki prim gün sayısının 5 bin güne düşürülmesini talep etti. .

Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, dün TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda EYT üyeleri için kanun teklifinin kabul edildiğini hatırlattı.

Gergerlioğlu, 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olanların emekli olması için herhangi bir yaş şartının bulunmadığını anlatarak, bu kesim için daha önce 5 bin prim günü olarak açıklanan kuralın 5 bin 975’e çıkarıldığını savundu. teklifte günler.

Prim gün sayısının 5 bin gün olacağını öngören bazı vatandaşların banka kredisi çektiğini söyleyen Gergerlioğlu, “Kademeli prim gününden EYT’liler mağdur. TBMM Genel Kurulu’nda EYT ile ilgili teklifte prim günü. 5 bin güne düşürülmeli.” dedi.

Gergerlioğlu, EYT’lilerin 43 yaşında bile emekli olma hakkı varken, 9 Eylül 1999’da çalışma hayatına atılan bir vatandaşın bir gün sonra 60 yaşında emekli olabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bir gün 17 yıl kaybediyor. 1999’da depremle millet sıkıntıya girdi. EYT’deki süre 31 Aralık 1999’a kadar uzatılsın. Bir de stajyer ve çırak olarak işe başlayanların mağduriyetleri giderilmelidir. Uyum yasası bir an önce çıkarılmalı.Ve yıl 2000″Teklif mevcut haliyle yasalaşırsa büyük sorunlar çıkarır. EYT’liler haklarını eksik alıyorlar. İnşallah Genel Kurul’da eksiklikleri gidereceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu