Haber

İBB’nin afet gemisine dönüştürülen iki vapuru Hatay’a gidiyor

İl Sınırlarına uygun olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait ve her biri 1200 yolcu kapasiteli vapurlar deprem bölgesi için yardım gemisine dönüştürüldü.

Çalışma kapsamında 2 vapura gıda, hijyen, giyecek ve tıbbi malzemelerin de bulunduğu acil insani yardım malzemeleri yüklendi.

Yenikapı İDO İskelesi’nden hareket edecek vapurlardan Orhangazi vapuru mutfak, yaşam ve barınma alanları, revir, manevi uygulama odaları ve oyun alanlarıyla bölgede hizmet verecek. Gemide mürettebat, sağlık çalışanı, psikolog, şoför, mutfak ve güvenlik görevlisi ve anaokulu öğretmeni görev alacak.

İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, atıl durumdaki vapurların kısa sürede dönüştürüldüğünü belirterek, “Bu gemiler daha önce ulaşımda kullandığımız gemilerimizdi. Bunları yaşam merkezi haline getiriyoruz. 1200 kişiyi burada ağırlayacağız. Gemilerimizi her türlü ihtiyaca cevap verecek şekilde donattık. Sadece ulaşım Biz bu gemileri orada yaşam alanı oluşturma anlamında değil, orada yaşam alanı oluşturma anlamında donattık” dedi.

İl Hudutları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, yaklaşık 30 saatlik bir yolculuğun ardından gemileri İskenderun limanına konuşlandırmayı planladıklarını belirterek, “Liman yetkililerinden izinleri aldık. Liman planları şu an belli. Diğer gemimiz olan gemimizin yaşam alanı burası. Aktarma odaklı planlandı” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu