Haber

İsrail ile BM arasında Gazze krizi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) İsrail-Hamas çatışmasına ilişkin oturumunda yaptığı konuşma, İsrail ile BM arasında gerginliğe neden oldu.

Konuşmasında Gazze savaşında “uluslararası insan hakları hukukunun açıkça ihlal edildiğini” ve “Filistinlilerin toplu olarak cezalandırıldığını” söyleyen Guterres’e İsrailli yetkililer sert tepki gösterdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Guterres’le BMGK’deki oturumun ardından yapılması planlanan görüşmeyi iptal etti. Cohen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “BM Genel Sekreteri ile görüşmeyeceğim. 7 Ekim’den (Hamas’ın saldırıyı gerçekleştirdiği tarih) sonra dengeli yaklaşım ortamı ortadan kalktı. Hamas’ın dünya üzerinden silinmesi gerekiyor” dedi. dünyanın yüzü.”

İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan da Guterres’in istifasını talep etti. Guterres’in “çocuk, kadın ve yaşlılara yönelik toplu katliam kampanyasını anladığını” belirten Erdan, BM Genel Sekreterinin BM’ye liderlik etmeye uygun olmadığını belirtti. Erdan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres konuşmasında Hamas’ın saldırılarının “boşluktan meydana gelmediğini” belirterek, Filistin halkının 56 yıldır “boğucu bir işgale maruz kaldığını” belirterek ateşkes çağrısında bulundu.


Guterres’in konuşması İsrail ile gerginliğe yol açtı.Fotoğraf: Xie E/Xinhua/picture Alliance

İsrail ateşkesi reddetti

Ancak İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Hamas’ı “Nazileri mağlup edin” olarak tanımladı ve kendileri için ateşkesin söz konusu olmadığını belirtti. Cohen, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada Hamas’ın rehin tuttuğu 200’den fazla kişinin fotoğraflarını göstererek, “Varlığınızı yok etmeye yemin etmiş biriyle nasıl ateşkes sağlayabilirsiniz?” dedi. söz konusu.

Cohen, “Uygar dünya, nasıl Nazileri yok etmek için birleştiyse, IŞİD’i yok etmek için birleştiyse, Hamas’ı da yok etmeye kararlı olan İsrail’in arkasında durmalıdır.”

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırıda 1.400 kişi hayatını kaybetti, 200’den fazla kişi rehin alındı. Hamas’ın verilerine göre İsrail’in, baskının ardından Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava operasyonlarında 5 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

dpa,rtr/BÖ,BK

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

dicle-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu