Haber

İstanbul yerel seçim anketine göre AK Parti ile CHP adayları başa baş durumda.

MEDAR araştırma şirketinin İstanbul’da yaklaşan yerel seçimler öncesinde 3 bin kişiyle yaptığı anketin sonuçlarına göre AK Parti’nin adayı Murat Kurum yüzde 40,67 ile birinci, CHP’li Ekrem İmamoğlu ise yüzde 40,35 ile ikinci sırada yer aldı.

MEDAR’ın “İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2024 Belediye Başkanlığı Seçim Anketi” sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Anket, İstanbul’da 18 yaş ve üzeri 1479’u kadın, 1539’u erkek olmak üzere toplam 3018 kişiyle gerçekleştirildi. 22-25 Ocak tarihleri ​​arasında CATI yöntemiyle gerçekleştirilen ankette katılımcılara “31 Mart 2024 yerel seçimlerinde hangi adayı desteklemeyi düşünüyorsunuz?” sorusu soruldu. Soru yöneltildi. Seçenekler arasında AK Parti ve MHP adayı Murat Kurum, CHP adayı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti, DEM Parti ve Yeniden Refah Partisi adayları gösterildi.

Kararsız seçmenlerin yüzde 18,32’sinin dağılmasının ardından çıkan sonuca göre, Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum yüzde 40,67 ile birinci, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ise yüzde 40,35 ile ikinci sırada yer aldı. Diğer sıralamada yüzde 5,34 ile DEM Parti adayı, yüzde 4,22 ile İYİ Parti adayı Buğra Kavuncu ve yüzde 3,13 ile Yeniden Refah Partisi adayı oldu.

MEDAR’dan yapılan açıklamada, “14 Mayıs Milletvekili Seçimleri seçmen eğilimlerine göre incelendiğinde; yüzde 69,71 ile AK Parti seçmeni, yüzde 51,43 ile MHP seçmeni ve yüzde 51,43 ile Refah seçmeni arasında en çok Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum oy aldı. Yüzde 18,52.” “CHP Adayı Ekrem İmamoğlu’nun CHP seçmeninin yüzde 78,06, İYİ Parti seçmenlerinin yüzde 45,24, DEM Parti seçmenlerinin ise yüzde 33,82 destek aldığı görülüyor.”

“AK Parti seçmeninin yüzde 18’i, CHP seçmeninin ise yüzde 13’ü kararsız.”

Araştırmada ayrıca AK Parti yanlısı seçmenin yüzde 18,98’inin, CHP yanlısı seçmenin yüzde 13,90’ının, Uygur Parti yanlısı seçmenin yüzde 25,83’ünün, MHP yanlısı seçmenin ise yüzde 22,58’inin kararsız olduğu ortaya çıktı.

“Farkın Murat Kurum lehine açılması bekleniyor”

Anketin değerlendirilmesi sonunda şu bilgiler verildi:

“Kampanya sürecinin yeni başladığı ve YET Partisi adayının açıklandığı dikkate alındığında, CHP ve DEM Parti eğilimli seçmenlerin kararsız oranının düşük olması nedeniyle Ekrem İmamoğlu’nun oy oranının doyum noktasına çok yakın olduğu tespit edildi. Ekrem İmamoğlu’nun oy potansiyeli yüksek.Murat için de aynı durum Kurum özelinde değerlendirildiğinde AK Parti ve MHP eğilimli seçmenlerin kararsız oranının daha yüksek olduğu, Murat Kurum’un oy oranının ise henüz doyma noktasına ulaşmadığı görülüyor. Tüm bu sonuçlar ışığında kampanyanın sonuna doğru, kararsız oyların oranının daha yüksek olacağı, ortadaki farkın ise Murat Kurum’un lehine açılacağı öngörülüyor. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu