Dünya

NASA duyurdu: Dünya, 226 milyon kilometre mesafeden lazer mesajı aldı

NASA’nın Psyche görevi ilginç bir asteroidi incelemek için uzayda ilerliyor ve yolculuğu sırasında görev ekibi yeni bir iletişim sistemini test ediyor. Yeni iletişim yaklaşımı radyo dalgalarının yerine kızılötesi lazeri kullanıyor ve yeni bir rekor mesafeden mesaj göndermeyi başardı.

Yeni rekor uzaklıktaki son mesaj gönderildiği sırada Psyche Dünya’dan 226 milyon kilometre uzaktaydı. Bu, Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 1,5 katına denk geliyor. 8 Nisan’da gerçekleştirilen test, bu uzak mesafeden bile verilerin maksimum 25 Mbps hızla indirilebildiğini gösterdi. Bu, beklenen “en az 1 Mbps” hedefinin oldukça üzerinde olmasının yanı sıra radyo iletimlerinden 10 ila 100 kat daha hızlı.

Psyche, mühendislik verilerini NASA’nın Derin Uzay Ağı aracılığıyla radyo dalgaları üzerinden aktarıyordu. Görev ekibi ayrıca verileri ilk kez Derin Uzay Optik İletişim sistemi üzerinden aktarmaya karar verdi. Daha önceki aktarımlar uzay aracından gelen veriler yerine sadece test verileriydi.

Ekip, artık farklı durumlarda (fırtınalar veya bulutlu günler gibi hava durumları dahil olmak üzere) bu yeni yaklaşımın ne kadar verimli olduğunu test ediyor. Psyche’nin Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 2,5 katı uzaklıkta olacağı Haziran ayında sistem tekrar test edilecek. Bu, Mars ile Dünya arasındaki maksimum mesafe ve eğer yaklaşım işe yararsa, o zaman Dünya ile Mars arasında veri yoğun bir ağ oluşturmak mümkün olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu