Haber

ÖSYM, sınav tarihi duyurusunu geri çekti

Türkiye’de seçimlerin yapılma ihtimali olan tarihlerden biri olarak gösterilen 18 Haziran’da üniversite imtihanının olacağını açıklayan ÖSYM, imtihan tarihi duyurusunu geri çekti.

Dün sabah saatlerinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’’nden yapılan açıklamada, “2023 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi’ne nazaran, 2023 Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (2023-YKS) 17-18 Haziran’da yapılacak.

Temel Yeterlik Testi (TYT) 17 Haziran, Alan Yeterlik Testleri (AYT) ile Yabancı Lisan Testi (YDT) 18 Haziran’da gerçekleştirilecek” bilgisi verildi.

ÖSYM tarafından açıklanan bu tarihlerin daha evvel işaret edilen seçim gününe denk gelmesi dikkat çekti.

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, 8 Ekim 2022’de yaptığı açıklamada seçimin vaktinde gerçekleştirileceğini belirterek erken seçim yapılmayacağını açıkladı. Tarih de veren Bahçeli “Seçimler yasa çerçevesinde 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacaktır” demişti. AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hayati Yazıcı da geçen hafta yaptığı açıklamada, “Seçim inşallah 18 Haziran 2023’te yapılacak” sözünü kullanmıştı.

ÖSYM’nin açıkladığı son imtihan takviminde kelam konusu tarihe Türkiye’deki en geniş iştirakli üniversite imtihanını koyması kulislerini hareketlendirdi. Ankara’da seçimin 18 Haziran’dan evvel bir tarihe alınacağı tez edilirken, AK P Sözcüsü Ömer Çelik, “YKS tarihi Prensip olarak seçim takvimiyle sınav takvimi üst üste gelmez” dedi. Çelik, “Öğrencilerimizin hiçbir sınavını seçim takvimine denk getirmeyiz. Bununla ilgili ÖSYM bir çalışma yapıyor, yakın zamanda kamuoyuyla paylaşır” açıklamasını yaptı.

Söz konusu gelişme üzerine ÖSYM de imtihan duyurusunu geri çekti. Yeni imtihan takvimiyle ilgili rastgele bir açıklama yapılmadı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu