Haber

Polonya Büyükelçiliği ve ASAM-ASAM’dan Türkiye’deki Ukraynalı mülteci çocuklara malzeme desteği

Polonya’nın Ankara Büyükelçiliği ve Sığınmacılarla Dayanışma Derneği tarafından yürütülen “Türkiye’deki Ukraynalı Mülteci Çocuklara Maddi Destek Projesi” kapsamında Türkiye’de ikamet eden refakatsiz ve refakatsiz Ukraynalı çocukların acil giyim ve diğer ihtiyaçları karşılanacak. Göçmenler (SGDD-ASAM).

ASAM-ASAM’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) kapsamında Türkiye’nin mültecilere destek çalışmalarına destek veren Polonya, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ardından Türkiye’ye geldi. Ülkeye gelen Ukraynalı çocuklara yardım eli uzattı.

Polonya Dışişleri Bakanlığı Polonya Kalkınma İşbirliği tarafından desteklenen proje, Antalya’da ikamet eden en savunmasız Ukraynalı çocuklar için planlandı. Proje kapsamında 2 bin 300 adet ekipman dağıtımı yapılacak.

Savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna Büyükelçiliği koordinasyonunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2.700’den fazla refakatsiz çocuğun güvenliği sağlanmıştır.

SGDD-ASAM’ın tespitine göre bu çocukların ihtiyaç duyduğu malzemeler arasında gıda, sıcak tutan giysiler, hijyen ve sanitasyon ekipmanları yer alıyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle 8 milyondan fazla Ukraynalı Polonya sınırını geçerken, Polonya’da yaklaşık 1,5 milyon Ukraynalı mülteci yaşıyor.

Savaşın başlamasından bu yana Türkiye’ye gelen çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan Ukraynalıların sayısında artış eğilimi görülürken, çoğunluğu Antalya, İstanbul, Ankara, İzmir ve Muğla gibi büyük şehirlerde ikamet ediyor.

haberbeyoglu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu