Sağlık

“Sigara Bağımlılığı Tedavi Edilebilir mi?”

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais, sigara bağımlılığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi. Elektronik sigarayı azaltarak ya da kullanarak bırakmaya çalışmanın etkili bir teknik olmadığını vurgulayan Bhais, “Daha az zararlı oldukları düşünüldüğünde bu ürünleri kullanmak sigarada görülebilecek zararlara dair kaygıyı azaltarak bırakma motivasyonunu azaltır. Sigara içmenin yasak olduğu alanlarda kullanılabiliyor olması davranışın daha sık görülmesine neden oluyor.” Nargile, aromalı sigaralar ve elektronik sigaralardaki tehlikeye dikkat çeken Bhais, “1 nargile 4-5 paket sigaraya denk geliyor. Elektronik sigaraların özellikle akciğer, kalp, ağız ve diş üzerinde olumsuz etkileri olduğu görülüyor. sağlık Aromalı sigaralar kanser riskini artırıyor.” söz konusu.

Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında sigara bağımlılığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bu kriterlerden ikisine sahipseniz, bağımlısınız.

Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais, ruhsal hastalıklar tanı el kitabına göre bir kişinin bağımlı sayılabilmesi için taşıması gereken kriterleri sıralayarak, bu kriterlerden en az ikisinin mevcut olması halinde sigara bağımlılığının önlenebileceğini söyledi. söz konusu:

– Son on iki ayda planlanandan daha fazla veya daha uzun süre sigara içmek

– Her zaman sigarayı bırakmak veya kontrol altına almak için istek duymak ve başarısız girişimlerde bulunmak

– Sigarayla ilgili faaliyetlere çok zaman harcamak

– Güçlü sigara içme isteği

– Sigara nedeniyle işyerinde, okulda veya yurtta pozisyonun gerektirdiği temel sorumlulukları yerine getirememek

Sigara nedeniyle fiziksel, ruhsal veya sosyal sorunlar yaşamasına rağmen sigarayı kullanmaya devam etme

– Sigara içme nedeniyle bir takım sosyal, eğlence veya işle ilgili aktiviteleri azaltmak veya bırakmak

– Sigara kullanımına karşı toleransın gelişmesi nedeniyle tütün kullanımının artması veya belli bir ölçüde kullanılmasına rağmen belirgin şekilde daha az etkili olması

– Sigara içmezken huzursuzluk, sonluluk, dikkat ve odaklanma güçlüğü gibi yoksunluk belirtileri yaşamak

100 ömür boyu sigara içen bağımlı olarak kabul edilir

Tütün ürünlerinin kullanımının değişkenlik gösterebileceğini kaydeden Bhais, “Bazı insanlar her gün düzenli olarak sigara içiyor, bazıları ara sıra içiyor, bazıları da bırakmış kişiler oluyor” dedi. Tüm bu insanların bağımlı olup olmadığı sorusu ortaya çıkabilir. Dünya Sağlık Örgütü sigara ile ilgili bazı tanımlamalar yapmaktadır. Günde en az 1 sigara içen küme, 30 gün boyunca günde 1’den az sigara içen küme ve orta düzeyde (sosyal ortamlarda) sigara içen küme olarak tanımlandı. Özetle hayatı boyunca toplam 100 adet sigara içmiş bir kişi ‘sigara içen’ olarak kabul edilir. dedi.

Aromalı sigaralar kanser riskini artırıyor

Özellikle gençler arasında yaygın olan aromalı mentollü sigaraların bağımlılık yapma ihtimalinin daha yüksek olduğuna dikkati çeken Bhais, bu ürünlerle ilgili kanser riskini artırıcı çalışmaların olduğuna dikkati çekerek, “Bu konuda yapılan çalışmalarda mentollü aromalar kullanılmaktadır. kansere neden olan bileşikler içerirler ve uzun süreli kullanımda pulegon adı verilen bir yağa dönüşürler. bildirilmiştir. Bu nedenle Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) 2019 yılında ABD’de mentollü sigara kullanımını yasaklamıştır. Elektronik sigara kullananlarda da bu risk mevcuttur.” uyardı.

Elektronik sigara kalp, ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler

Sigarayı bırakmak ya da azaltmak, elektronik sigaraya yönelmek isteyenleri adım olarak değerlendiren Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais, “Her ne kadar bilinen bir yanılgı olsa da elektronik sigaranın sigarayı bırakmaya yardımcı olduğuna dair bilimsel bir kanıt yok. . Aksine insanların bu çalışmaları yararlı ya da daha az israflı olduğunu düşünerek kullanmaları, gelecekte görebilecekleri zararlara ilişkin kaygılarını azaltmakta ve bırakma motivasyonlarını azaltmaktadır. Sigara içmenin yasak olduğu alanlarda kullanım olması ya da 18 yaşından küçüklerin bu çalışmalara ulaşabilmesi de sigarayı bırakmaya yardımcı olmuyor ve davranışın sıklaşmasına neden oluyor.” sözlerini kullandı.

Elektronik sigaranın zararlarına dikkat çeken Bhais, “Elektronik sigaralar son zamanlarda piyasaya çıktığı için uzun süreli kullanım sonuçlarını gösteren araştırmalar yeni yeni ortaya çıkıyor. Sonuçlar özellikle akciğer, kalp, ağız ve diş sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösteriyor.” söz konusu.

1 nargile 4-5 paket sigaraya eşdeğerdir.

Bazı kişilerin düzenli olarak içmedikleri halde nargile kullandıklarına değinen Bhais, “Bunun bir bağımlılık olmadığını, sosyal bir kullanım olduğunu veya zarar vermeyeceğini düşünüyorlar. Ancak gerçek şu ki 1 nargile 4-5 paket sigaraya eşdeğer çünkü içindeki nikel, kurşun ve kobalt oranları sigaradan daha yüksek. Ayrıca birçok kişi tarafından kullanılan ve yeterince dezenfekte edilmeyen nargileler de tüberküloz başta olmak üzere birçok bulaşıcı hastalığa yakalanma riski oluşturmaktadır. konuştu

Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir ama tamamen ortadan kaldırılamaz.

Sigara bağımlılığının da diğer bağımlılıklar gibi tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurgulayan Bhais, “Sigarayı bırakabilirsiniz. Bırakma durumunda sigara bağımlılığı hastalığı pasif hale gelir. Beyinde sigarayı tanıyan hücreler uykuya dalar. Kişi kullanamaz ama içme isteği olabilir. Ancak bu arzu anlarını içmeden de geçirmek mümkündür. Tekrarlanan kullanım durumunda hastalık tekrar alevlenir. Kullanım bir süre sonra kontrolden çıkmakta ve kişi bir süre sonra eski kullanım düzenine dönmektedir. Yani sigara bağımlılığında tedaviden kastedilen; “iyileşir ama asla tamamen kaybolmaz”. Kişi bıraktıktan 5 yıl sonra bile içmeye çalışırsa eski içme düzenine dönebilir.” terimleri kullandı.

Sütten kesme aktif bir prosedür değildir.

Sigarayı bırakma tedavisinde temel belirleyicinin kişinin motivasyonu olduğunu belirten Bhais, “Araştırmalar gösteriyor ki azaltılarak veya nikotin oranı düşük ‘light’ sigaralar içilerek bırakmanın etkili bırakma formülleri olmadığını gösteriyor. Bu nedenle tamamen bırakma üzerine bir tedavinin başarısı daha yüksektir. Bırakma girişiminde profesyonel destek almak da başarı şansını artırır. Sigarayı bırakma polikliniklerinde psikoterapi, ilaç takviyesi, nikotin replasman tedavisi ve bırakmaya yardımcı olacak bırakma stratejilerinin planlanmasına dayanabilir. dedi.

Uygulanan sistemden bir örnek veren Bhais, sözlerini şöyle tamamladı:

“Müşteri önce bir hekim tarafından muayene edilir ve sigara bağımlılığı açısından değerlendirilir. Kişinin ihtiyacına göre tedaviye ilaç veya psikoterapi takviyeleri eklenir. Tedavide iki aşama vardır: bırakma ve devam etme. Her iki tedavi aşamasının da farklı amaçları vardır. Özellikle bıraktıktan sonraki ilk hafta, 1 ay ve 3 ay, yeniden başlama riskleri açısından değerlidir ve bu dönemler birlikte atlatılır. Terapilerde kişi riskli durumları, tekrar kullanmaya iten sebepleri ve kullanmamak için işe yarayan teknikleri fark ettiği için daha uygun stratejiler bulabiliyor.” (BSHA)

altinozu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu