Haber

ŞIRNAK’TA GABAR’DAN SONRA NAMAZ DAĞINDA DA PETROL KEŞİFİ İÇİN SONDAJ ÇALIŞMASI BAŞLADI

GABAR Dağı’nın ardından Şırnak-Siirt karayolu üzerindeki Namaz Dağı bölgesinde bulunan “Şırnak-1 Üretim ve Tespit Kuyusu”nda sondaj çalışmaları başladı.

Şırnak-Siirt karayolunun Gabar Dağı ile Bestler Çayları Bölgesi arasında kalan 5. kilometresindeki Namaz Dağı bölgesinde petrol arama çalışmalarına başlandı. 2 Ocak’ta montajına başlanan ‘Şırnak-1 Üretim ve Tespit Kuyusu’nda ilk sondaj çalışması gerçekleştirildi. 52 günde 2 bin 200 metre derinlikte petrol bulunması hedeflenen kuyu, arama ve keşif potansiyeli yüksek olan bölgedeki ilk arama ve tespit kuyusu olma özelliğini taşıyor. Vali Osman Bilgin, Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Al, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bozkurt, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş kuyuda incelemelerde bulundu. TPIC Bölge Müdürü Ergin Yavaş ve TPAO İşletme Başmühendisi Rıdvan Arık’tan bilgi alan Vali Alım, ardından sondaj için ilk düğmeye bastı.

‘HEM İLİMİZ HEM ÜLKEMİZ İÇİN OLUMLU GELİŞMELER’

Arama ve sondaj çalışmaları hakkında bilgi veren Vali Alim, çalışmalarla birlikte olumlu gelişmelerin yaşanacağını belirterek, “Allah’a şükür Şırnak’ımız artık her gün yeni bir müjdeyle gündemde. Burada da Allah’ın izniyle. Allah’tan Şırnak merkezin üst kısmında yer alan Şırnak-1 Sahası dediğimiz alanda TPAO ve TPIC Firmasının ortak çalışması ile hem arama hem de üretim kuyusu çalışmaları yapılıyor.Teknik tespitlerden biliyoruz ki , Gabar bölgesinde yerçekimi yüksek, kaliteli petrol ile birlikte bu bölgedeki günümüz petrolü direk dizel araca koyduğumuzda çok rahat gidebiliyor.İnşallah Gabar Dağı Akçay bölgesinde yapılan tespitin devamı gelir. 10 kilometre uzaklıktaki Kızılsu bölgesinde kuyu çalışmalarıyla devam ediyor.Şırnak’ta hem arama hem de üretim kuyusu çalışmaları yapılıyor.İnşallah burada petrol bulunduğunda daha güzel haberler vereceğiz. Ülkemiz. Hem ilimiz hem de ülkemiz adına çok olumlu gelişmeler olacak ama ne yazık ki bu çalışmaları itibarsızlaştırmak isteyen, reklam olarak gören bir zihniyet var. Bu zihniyeti kınıyorum. Devletin valisi olarak onlara göstereceğiz. Tankerle petrolün nasıl taşındığını ve şehrimizden günde 70-80 tankerin Batman’a götürüldüğünü hep birlikte göstereceğiz. Bunu söylüyoruz; Bugün TPAO ve TPIC’in tüm çalışanları birer kahramandır. Hepsi asker, vatansever. Kar, kış, yağmur, çamur fark etmeksizin 7 gün 24 saat burada çalışıyorlar. Tanrı onları korusun. İnşallah üretim haberini de bu kuyudan vererek ülkemizi ve bölgemizi sevindirirler.

‘ÖNEMLİ KÖMÜR REZERVLERİ DE KEŞFEDİLDİ’

Petrol çalışmalarının yanı sıra bölgede değerli kömür rezervlerinin de keşfedildiğini belirten Vali Alim, şunları söyledi:

Şırnak ilimizde son dönemlerde sadece petrol değil değerli kömür rezervleri de keşfedilmiştir. Burada da değerli üretim faaliyetleri yürütülüyor. Bu ay faaliyete geçen kömür eleme ve paketleme alanımızda 50 firma faaliyete geçecek. Bunlar faaliyete geçtiğinde 1500 kişiye doğrudan istihdam sağlayacağız. Şırnak madencilik ve petrol faaliyetleri ile tanınır. Artık bir standart belirliyoruz. Biz buna Şırnak standartları diyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu