Yaşam

Son Dakika: Ünlü sanatçı Erkin Koray hayatını kaybetti

Anadolu Rock müziğinin usta ismi Erkin Koray82 yaşında öldü.

ERKİN KORAY VEFAT ETMİŞTİR

82 yaşındaki oyuncu, Anadolu Rock müziğinin uzun yıllardır Kanada’da yaşayan efsane isimlerinden biri. Erkin Koraygelen acı haberler gelmek. Akciğer rahatsızlığı nedeniyle bir süre hastanede tedavi gören usta sanatçı 82 yaşında hayata gözlerini yumdu.

İMAMOĞLU: BİR EFSANEYİ KAYBEDİK

Twitter hesabından taziye mesajı yayınlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bir efsaneyi kaybettik. Ölüm haberini aldık. Erkin Koray Allah’ın merhameti; Ailesine, sevenlerine ve müzik dünyasına başsağlığı diliyorum.”

ERKİN KORAY KİMDİR?

Türk rock, Hard Rock ve Anadolu rock sanatçısı Erkin Koray 24 Haziran 1941’de İstanbul’da doğdu. Küçük yaşta piyano öğretmeni olan ve Şerif Yüzbaşıoğlu, Ayhan Yünkuş, Önder Bali gibi müzisyenler yetiştiren annesi Vecihe Koray’dan piyano öğrendi. Daha sonra gitar çalmaya başladı. 50’li yılların ikinci yarısında İstanbul Alman Lisesi’nde okurken arkadaşları Erkin Koray ve Ritimciler ile kurduğu amatör toplulukta dönemin güncel eserlerini çalmaya başladı. Lise eğitiminin ardından 60’lı yılların başına kadar yarı amatör, yarı profesyonel olarak çalışmalarını sürdürdü. Özgün eserleri, doğu ve batı müziği alanındaki çalışmalarıyla birçok müzisyeni etkilemiştir. Cemalim, Köprülü Gelin gibi eserleriyle Türk halk müziği, Nihansın Dideden, Kışkanirim ve Türk sanat müziğini yorumlayarak Anadolu rock tarzının en değerli eserlerini seslendirdi. Confused (Ala Ain Moulayiteen) (Dabke), Estarabim, Garbage, Fesuphanallah gibi geniş dinleyici kitlelerinin beğenisini kazanan Arabesk-rock modüllerinin yanı sıra Distances, Rain’den psychedelic rock’a kadar birçok değerli esere imza attı. Rulers, Scorpion’s Eyes, Anger gibi metal müzikler olarak nitelendirilmektedir. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu