İş

Türkiye’de konut satışları, Netflix abone sayısı, TSMC: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Wall Street, mega teknoloji hisselerinden ilki olan Netflix’in ilk çeyrek kazanç raporları öncesinde yükselişle açılacak gibi görünüyor. Çip üreticisi TSMC, rakamlarıyla etkilerken ham petrol, ABD’nin Venezuela’nın ihracatına yeniden yaptırım uygulamasının ardından bile düştü. TÜİK verilerine göre Türkiye’de yabancılara yapılan konut satışları, geçen yıla göre sert bir düşüş yaşadı.

1. Netflix’in abone büyümesiyle ilgili veriler bekleniyor

Bu yıl borsayı rekor seviyelere taşıyan, ülkenin mega teknoloji hisselerinden ilki olan Netflix’in (NFLX) açıklayacağı raporla birlikte ABD’de kazanç sezonu en üst vitese çıkıyor.

Yayın devi, 2023’ün ikinci yarısında pandemiden bu yana en güçlü büyümesini kaydetti ve şirketin, küresel olarak şifre paylaşımını engellemesinin ardından yaklaşık 22 milyon kişi hizmete kaydoldu.

Bununla birlikte bu rekor büyümeyi sürdürmek zor olacak ve LSEG verileri piyasanın, Mart ayında sona eren ilk çeyrekte 5 milyon abone artışı beklediğini gösteriyor.

Bu rakam, geçen yılın aynı döneminde görülen 1,8 milyon abone artışının neredeyse üç katı olmakla birlikte, 2023’ün son iki çeyreğinde görülen etkileyici büyümenin yavaşladığına işaret ediyor.

Öte yandan Netflix, reklam destekli katmanı için aylık 23 milyon abone bildirdi ve analistler, bu planın benimsenme oranının bu yıl artmasını bekliyor.

Ayrıca içerik harcamalarına da odaklanılacak ve şirket, geçtiğimiz çeyrekte bir yatırımcı görüşmesi sırasında bu yıl 17 milyar dolar yatırım yapmayı beklediğini söyledi.

2. İşsizlik başvuruları ve Netflix bilançosu öncesinde vadeli işlemler yükseliyor

İş gücü piyasası verileri ve yeni bilançolar öncesinde ABD hisse senedi vadeli işlemleri, son zamanlardaki zayıflığın ardından toparlanmaya çalışarak yükseldi.

Dow %0,1, S&P 500 %0,3 ve Nasdaq 100 %0,5 yükseldi.

Ana endeksler dünü düşüşle kapatırken S&P 500 ve Nasdaq Composite üst üste dördüncü seansta düşüş yaşadı, Dow Jones Industrial Average ise sekiz seansta yedinci düşüşünü yaşadı.

Ekonomi takviminde haftalık ilk işsizlik başvuruları ve Mart ayı mevcut konut satışları raporu yer alıyor.

Açılış zilinden önce Alaska Air (ALK) ve KeyCorp (KEY) gibi şirketlerden gelecek rakamlar ve kapanıştan sonra Netflix’ten gelecek rapordan önce kazanç sezonu da ilgi odağında olacak.

Ayrıca kredi bürosu Equifax (EFX) hisseleri, hayal kırıklığı yaratan ikinci çeyrek beklentileri nedeniyle piyasa öncesinde %9’un üzerinde değer kaybederken Las Vegas Sands (LVS) %3 düştü.

3. TSMC ilk çeyrekte yapay zeka dalgasına kapıldı

Dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM), bugün erken saatlerde açıkladığı ilk çeyrek sonuçlarıyla göz doldurdu ve hızla büyüyen yapay zeka sektöründeki artan talepten faydalanarak net kârında piyasa beklentilerini aşan %9’luk bir artış kaydetti.

Yatırım dünyasında öne çıkmak ve kazancınızı artırmak için InvestingPro ile tanışın! Şimdi %20’ye varan indirimden faydalanın. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Yapay zekaya yönelik bu artış, Taiwan Semiconductor Manufacturing’in pandemi kaynaklı elektronik talebindeki daralmayı atlatmasına yardımcı oldu ve ilk çeyrek geliri yıllık bazda %16,5 arttı.

Bununla birlikte TSMC’nin 2023’te hâlâ zayıf çip talebiyle mücadele ettiği göz önüne alındığında, yıldan yıla güçlü artış, kısmen daha düşük bir tabanla kıyaslamadan kaynaklandı.

TSMC’nin çip üretim endüstrisindeki önemli rolü ve Nvidia (NVDA) ve Apple (AAPL) gibi önemli müşterilerinin olması göz önüne alındığında, firmanın sonuçları büyük ölçüde küresel çip talebi için bir gösterge olarak görülüyor.

TSMC gibi bilgisayar çipi üreticilerinin en büyük ekipman tedarikçisi olan ASML’nin (ASML), ilk çeyrekte yeni rezervasyonların daha zayıf olduğunu bildirmesinin ardından dün sektör darbe almıştı ancak Çin’e yapılan satışlar, ABD öncülüğündeki kısıtlamalara rağmen devam etti.

4. Morgan Stanley’e göre Tesla daha güçlü bir şekilde dönebilir

Tesla (TSLA), bu haftanın başlarında, 2023 yılı sonunda yaklaşık 140.000 çalışanı olan küresel iş gücünün %10’undan fazlasını azaltacağını duyurdu.

Bu; elektrikli araç üreticisinin, Çin pazarındaki şiddetli rekabetle mücadele ederken ilk çeyrek teslimatlarında yıllık bazda %8,5’lik bir düşüş bildirmesinin ardından geldi. Teslimatlardaki bu düşüş, 2020’den bu yana ilk oluyor.

Dün CEO Elon Musk da şirket içi bir e-postada, şirketin bu hafta işten çıkarılan bazı işçilere çok düşük kıdem tazminatı paketleri gönderdiğini doğruladı.

Tesla hisseleri, geçtiğimiz hafta boyunca %10’dan fazla değer kaybetti ve bu yıl şu ana kadar %37’nin üzerinde düşüş yaşadı.

Bununla birlikte Morgan Stanley (NYSE:MS), şirketin “elektrikli araç durgunluğundan” daha güçlü çıkacağını söylüyor ve yatırımcıları, şirketin yapay zeka ile ilgili gelişmelerini göz ardı etmemeleri konusunda uyarıyor.

Morgan Stanley analistleri, 17 Nisan tarihli bir notta, “Tesla, yapay zekadan yararlanan bir şirket olarak değerlendirilebilecek önemli özelliklere sahip.” diyerek hisse senedi üzerindeki “ağırlık artır” notunu korudu.

Ancak banka, Tesla’nın bir yapay zeka şirketi olarak güven kazanabilmesi için elektrikli araç üreticisinin, şimdiye kadar görülen olumsuz kazanç revizyonlarını durdurmak adına temel elektrikli araç işini istikrara kavuşturma çabalarına odaklanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Morgan Stanley, “Yatırımcıların, Tesla’nın diğer oyunlarında devam eden gelişmeleri göz ardı etmemeleri gerektiğine inanıyoruz.” dedi ve bunların birçoğunun, Tesla filosundan gelen sürekli gelir fırsatı da dahil olmak üzere otomotivle ilgili olduğunu söyledi.

5. Venezuela’ya yönelik yaptırımların yeniden uygulanmasının ardından ham petrol istikrar kazandı

Devlet Başkanı Nicolas Maduro‘nun, ulusal seçimlerin yapılacağına dair ilk vaatlerini yerine getirmemesinin ardından Biden yönetiminin, Venezuela’nın ham petrol ihracatına yeniden yaptırım uygulaması ile ham petrol fiyatları zayıflayarak bir önceki seanstaki keskin kaybına yenilerini ekledi.

ABD ham petrol vadeli kontratları %0,4 düşüşle 82,33 dolardan işlem görürken Brent kontratı %0,4 düşüşle 86,96 dolara geriledi.

ABD hükümetinin Venezuela’ya petrol yaptırımlarını yeniden uygulamaya karar verdiği haberi, Orta Doğu’da artan jeopolitik gerilimlerle birlikte bir destek unsuru sağladı.

ABD’nin, ülkenin petrol endüstrisine yönelik bazı yaptırımları hafifletmesinin ardından Venezuela’nın petrol ihracatı, 2023 yılında %12 artarak günde yaklaşık 700.000 varile ulaştı.

Ancak daha sıkı piyasalara ilişkin beklentiler, rekor düzeyde yüksek ABD üretimi ve stoklarda önemli bir artış olduğunu gösteren verilerle dengelendi.

Enerji Bilgi Dairesinin dün yaptığı açıklamaya göre petrol stokları, 12 Nisan’da sona eren haftada petrol üretimi 2,7 milyon varil artarak 460 milyon varile yükseldi ve beklentilerin neredeyse iki katına çıktı.

6. Türkiye’de yabancılara yapılan konut satışları geçen yıla göre yarı yarıya azaldı

Türkiye genelinde konut satışları, Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre hafif bir azalışla 105 bin 394 olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre konut satışlarında %18,1’lik payla İstanbul öne çıktı. İstanbul’u sırasıyla %9 pay ile Ankara ve %6,1 pay ile İzmir takip etti.

Mart ayında yabancılara yapılan konut satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre %47,9 azalışla bin 778’e geriledi. Toplam konut satışları içindeki yabancılara yapılan konut satışlarının payı %1,7 olarak belirlendi. İstanbul, yabancılara en çok konut satılan şehir oldu ve 652 konutla listenin başında yer aldı. Onu sırasıyla Antalya ve Mersin takip etti.

Mart ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den 411 konut satın aldı. Rusya’yı sırasıyla İran, Ukrayna ve Irak vatandaşları izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu