Haber

Uzaya Çıkan İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı! Kapsül Beklenenden Daha Erken Yerleşecek

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’yı taşıyan Dragon kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonu’na yolculuğu sürüyor. Kapsül, Uluslararası Uzay İstasyonu’na beklenenden daha erken kenetlenecek.

SpaceX’in ilk Türk astronotu Alper Gezeravcı’yı taşıyan Dragon kapsülü, 19 Ocak’ta NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarıyla fırlatıldı.

Gezeravcı ve 3 astronotun daha yer aldığı Dragon kapsülünün 20 Ocak günü TSİ 13.15’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmesi bekleniyordu.

Kapsül, Uluslararası Uzay İstasyonu’na beklenenden 56 dakika daha erken kenetlenecek. Axiom, sosyal medya hesabından kenetlenmenin TSİ 12:27’de gerçekleşeceğini duyurdu.

Bakan Kacır, Dragon kapsülünün uzay istasyonuna kenetlenme zamanını da şu paylaşımıyla duyurdu:

Yerleştirme için saat 10:30’dan itibaren Axiom X hesabında özel yayın başlatılacaktır. Uzay istasyonuna gelen astronotlar için TSİ 14.30’da bir karşılama töreni düzenlenecek.

Gezeravcı’nın grubuyla birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün geçirmesi planlanıyor. Ekip, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaştıktan sonra bilimsel çalışmalarına başlayacak.

Uzaya çıkan ilk Türk astronot Gezeravcı’nın ilk sözleri “Gelecek göklerdedir” oldu. olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu