Ekonomi

Wall Street, piyasadaki tedirginliğin ortasında Fed’in faiz indirimi beklentilerine ağırlık veriyor

Bugün Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde görülebilen tam güneş tutulmasının ardından, Haziran ayında Federal Rezerv’in faiz indirimi olasılığı belirsizleşirken Wall Street kendi gölgeleriyle yüzleşiyor. Cuma günü açıklanan ve güçlü istihdam yaratımı ile ılımlı ücret artışını gösteren güçlü ABD istihdam raporunun ardından faiz oranlarında indirim olasılığı yalnızca %50’de kaldı.

İstihdam verilerinin ardından Wall Street endeksleri yükselişe geçse de, yeni çeyreğin ilk haftasındaki genel olumsuz performans yatırımcıları temkinli olmaya itti. Bugün itibariyle, S&P 500 endeksinin geçen hafta neredeyse %1 oranında gerilemesiyle birlikte hisse senedi vadeli işlemleri aşağı yönlü seyretti.

Piyasa duyarlılığı bu hafta gerçekleşecek birkaç önemli olayın beklentisinden de etkileniyor. Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak Mart ayı tüketici fiyat enflasyonu raporunu, Hazine ihalelerini, Avrupa Merkez Bankası ve Kanada Merkez Bankası’nın politika toplantılarını, Çarşamba günü Fed toplantı tutanaklarının açıklanmasını ve Cuma günü büyük bankaların raporlama yapacağı ABD’nin ilk çeyrek kurumsal kazanç sezonunun başlamasını bekliyor.

VIX volatilite göstergesi yüksek seyrederek piyasanın temkinli olduğuna işaret ederken, tahvil piyasalarında getiriler yükseldi ve ABD’nin iki ve 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirileri bugün itibariyle sırasıyla %4,79 ve %4,45 ile Kasım ayından bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı.

Fed faiz vadeli işlemleri şu anda tüm faiz döngüsü için sadece yaklaşık 150 baz puanlık bir gevşemeye işaret ederken, Mart 2026 için “terminal oran” geçen yılın sonundan bu yana yaklaşık 100 baz puan artarak %3,90’a yükseldi. Bu değişim, piyasanın ABD ekonomisinin devam eden gücü nedeniyle daha yüksek bir nötr faiz oranı olasılığına uyumunu yansıtmaktadır.

Geçen hafta varil başına 87 doların üzerine çıkan petrol fiyatları bugün hafifçe gerileyerek 86 dolar civarına indi. Bu geri çekilme, İsrail’in Gazze’nin güneyinde askeri gerilimi azaltması ve ateşkes görüşmelerine bağlılığının ardından Orta Doğu’da gerilimin azalmasını izliyor.

Küresel olarak, Japonya’nın Nikkei endeksi Asya’da iyi bir performans gösterdi ve Avrupa hisse senetleri de bugün yükselişteydi. Ancak Çin piyasaları daha az iyimserdi ve China Construction Bank’ın Çinli emlak geliştiricisi Shimao’ya toplam 1.579,5 milyon HK$ (201,8 milyon $) tutarındaki ödenmemiş krediler nedeniyle tasfiye dilekçesi verdiği haberi üzerine önemli hisse senedi göstergeleri bugün düştü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-pazaryolu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu