Ekonomi

Alman şirketlerine yatırım çağrısı

ANKARA (İGFA) – 5. Türk-Alman Güç Forumu Eti Maden Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar’ın yanı sıra Almanya Ekonomi ve İklim Bakanı Robert Habeck de katıldı. İki bakan ilk olarak ikili görüşme gerçekleştirdi. Bayraktar ve Habeck daha sonra yuvarlak masa toplantısında enerji şirketlerinin yöneticileriyle bir araya geldi.

Geleceğe Umut Veriyor

Toplantının ardından forumun açılış oturumuna geçildi. Bakan Bayraktar açılış oturumunda yaptığı konuşmada, “Almanya, ülkemizin Avrupa’daki en önemli iş birliği ortaklarından biridir. İki ülke arasında çok yönlü siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler bulunmaktadır. İki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomik boyutu her geçen gün çeşitlenmekte ve artmaktadır. Nitekim bugün etkinliğe iki ülkenin hem kamu hem de özel sektör temsilcilerinin yoğun ilgisi ve üst düzey katılımı, önümüzdeki dönem için bizlere büyük umut veriyor.” söz konusu.

Daha Güçlü Bir Dönem

Bakan Bayraktar, Türkiye’de geliştirilmekte olan enerji dönüşümü için yeni ve daha güçlü bir yatırım ve reform döneminin başlatıldığına dikkat çekerek, “Almanya merkezli şirketlerin bugüne kadar ülkemizde yaptığı yatırımları memnuniyetle karşılıyoruz. Bu yeni yatırım ve reform döneminde Alman ve Türk şirketlerini yenilenebilir enerjiden enerji verimliliğine, doğalgazdan depolamaya, yeşil hidrojenden dijitalleşmeye, iletim ve dağıtım altyapılarına kadar dönüşümün tüm alanlarında yatırım yapmaya ve işbirliği yapmaya davet ediyorum.” dedi.

“Birlikte çalışabiliriz”

Alman Bakan Habeck konuşmasında küresel ısınmaya dikkat çekerek, güç alanında iş birliğinin güçlendirilmesine vurgu yaptı. Bugün hem Almanya’nın hem de Türkiye’nin ithalat gücünün olduğunu kaydeden Habeck, “Üretim olduğu zaman para ve karlılık ülke içinde kalır. Bu güvenliği sağlar. Bu çalışmalar her iki ülke ekonomisi için de güzel bir fırsat. İş gücü kaynaklarımızı birleştirip birlikte çalışabiliriz. “Uzmanlığımızı birlikte kullanabiliriz” dedi.

Ortak Deklarasyon

Konuşmaların ardından Bakanlar Bayraktar ve Habeck, iki ülke arasındaki ortak deklarasyonu imzaladı. Ortak deklarasyonun imzalanmasının ardından bakanların himayesinde Kalyon-Enercon, Enerjisa-Enercon ve Siemens-Daikin arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

“İşbirliğimiz artarak devam edecek”

Forumun sonunda bakanlar Bayraktar ve Habeck basına açıklamalarda bulundu. Bakan Bayraktar, Türk-Alman işbirliğinin katlanarak devam edeceğini vurgulayarak, “Sayın Bakanımızla ikili, heyetler arası ve forum toplantılarımızda düşüncelerimizi paylaştık. Önümüzdeki dönemde de bu iş birliğini artırarak sürdürmek konusunda son derece güçlü bir irade ortaya koyduk.” sözlerini kullandı.

İyi İlişkilerimiz Değerli Fırsatlar Sunuyor

Habeck ayrıca forumda tartışma ortamı yaratılmasının da son derece olumlu olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Şunu hepimiz biliyoruz; Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler yüzyıllara dayanmaktadır. Artık birbirimizi çok iyi tanıyoruz. “İşgücü piyasası alanındaki iyi ilişkilerimiz önemli fırsatları da beraberinde getiriyor.” söz konusu.

Türk-Alman Güç Forumu

Temelleri 2012 yılında atılan ve bu yıl 5’incisi düzenlenen Türk-Alman Güç Forumu, iklim nötr enerji sistemine geçiş konusunda iş birliğinin güçlendirilmesi ve ikili projelerin geliştirilmesi amacıyla başlatıldı. “Enerjinin Geleceği: Zorluklar, Fırsatlar ve Yeni Perspektifler” ana temasıyla gerçekleştirilen forumda, Yenilenebilir Enerji, Güç Verimliliği, Güç Altyapısı ve Bölüm Teması, Elektrik ve Gaz Piyasaları başlıkları altında çalışmalar gerçekleştirildi. Mevcut Termik Santrallerin Mevzuatı ve Esnekliği.

tavsanli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu