Haber

Arap Birliği, Avustralya’nın ‘işgal altındaki Filistin toprakları’ tanımını memnuniyetle karşıladı

Arap Ligi, Avustralya’nın “işgal altındaki Filistin toprakları” tanımını kullanma kararını memnuniyetle karşıladı ve bunu “büyük önem taşıyan bir adım” olarak değerlendirdi.

Arap Ligi Genel Sekreterliği konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Avustralya’nın İsrail yerleşimlerini yasadışı hale getirme kararını memnuniyetle karşılıyoruz ve Avustralya hükümetinin Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki Filistin toprakları tanımını kullanma kararını takdir ediyoruz” denildi. söylendi.

Arap Ligi’nden yapılan açıklamada, bu “takdire şayan” adımın, uluslararası meşruiyet kararlarına saygı gösterilmesi ve İsrail’in bu kararlara ve uluslararası hukuk kurallarına uyması gerektiğine dair açık bir mesaj verilmesi açısından büyük önem taşıdığı kaydedildi.

Avustralya’nın Batı Kudüs kararı

Avustralya hükümeti 18 Ekim 2022’de bir önceki hükümette 2018’de alınan Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını geri çevirdiğini duyurdu.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, önceki hükümetin kararını “tek taraflı ve tehlikeli bir adım” olarak nitelendirdi.

Wong, ülkesinin “İsrail ve gelecekteki Filistin’in uluslararası kabul görmüş sınırlar içinde barış içinde yaşayacağı iki devletli bir çözüm aramaya kararlı olduğunu” belirtti.

Dışişleri Bakanı Wong, 8 Ağustos’ta parlamentoda yaptığı konuşmada, hükümetin “işgal altındaki Filistin toprakları” kavramını kullanacağını ve “İsrail Yahudi yerleşim birimlerinin uluslararası hukuka göre yasa dışı” olmasına yönelik muhalefetini yoğunlaştıracağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu