Haber

Gana’da maliyeden sorumlu Devlet Bakanı yolsuzluk iddialarının ardından görevden alındı

Gana Devlet Lideri Nana Akufo-Addo, maliyeden sorumlu Devlet Bakanı Charles Adu Boahen’i, ülkesindeki zanaatkar maden yatırımcılarından rüşvet aldığı iddialarının ardından görevden aldı.

Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, Akufo-Addo’nun, küçük ölçekli altın madenciliğine ait bir haberde Boahen’e yöneltilen iddialardan haberdar olduktan sonra harekete geçtiği belirtildi.

Akufo-Addo’nun Boahen’i görevden aldığı aktarılan açıklamada, ayrıca konuyu, ayrıntılı olarak araştırılması için özel savcıya yönlendirdiği ifade edildi.

Tarihte “Altın Körfezi” olarak da adlandırılan Gana, Afrika’nın en büyük altın üreten ülkeleri ortasında bulunuyor. Zanaatkar madenciliğin yaygın olduğu Gana’da, küçük ölçekli madencilik ülkedeki altın üretiminin yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Araştırmacı gazeteci Anas Aremeyaw Anas, Boahen’in, zanaatkar maden yatırımcılarından manisiz faaliyet göstermelerine müsaade vermek için rüşvet aldığını argüman etmişti.

Gana’da devam eden kaçak madencilik faaliyetleri hem tabiata ziyan veriyor hem de madenlerde meydana gelen göçükler ölümlere neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu