Haber

Londra’da Gazze’den destek eylemi: ‘Katliamı durdurun’

İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye yönelik hava ve kara operasyonlarını genişletmesinin ardından İngiltere’nin başkenti Londra’da binlerce kişi bir araya gelerek Gazze için ateşkes çağrısında bulundu.

BBC’nin haberine göre aktivistler bugün erken saatlerde Altın Jübile köprüsü yakınında toplanmaya başladı. Geçtiğimiz hafta 100 bin kişinin Gazze için yürüdüğü Londra’nın yanı sıra bugün İngiltere’nin Manchester kentinde ve İskoçya’nın en büyük şehri Glasgow’da da Gazze’ye destek gösteri ve yürüyüşlerinin düzenlenmesi bekleniyor.

‘İŞGELE SON VERİN’

Bugün Londra’daki eylem için toplanan kalabalık, “Gazze, katliamı durdurun” ve “Filistin’i kurtarın, İsrail işgaline son verin” yazılı pankartlar taşıdı. Aktivistlerin toplandığı noktaya kurulan ses sisteminden yapılan anonslarda “İsrail’i silahlandırmayı bırakın. Gazze’yi bombalamayı bırakın” gibi sloganlar duyuldu. Burada toplanan göstericiler ayrıca “Hepimiz Filistinliyiz”, “Nehirden denize Filistin özgür olacak” gibi sloganlar da attı.

BÜYÜKŞEHİR POLİS: 1000 POLİS ATANDI

Öte yandan kentte düzenlenmesi planlanan gösteri öncesinde açıklama yapan Londra Büyükşehir Polisi, Londra’nın Embankment, Whitehall, Strand, Westminster ve Waterloo Köprüleri çevresinde büyük kalabalıkların toplanmasını beklediklerini ve 1000’den fazla gösterinin gerçekleşeceğini duyurdu. Bu kapsamda polis memurları görevlendirildi.

İçişleri Bakanı Suella Braverman, 11 Ekim’de ülkede bazı durumlarda “Filistin bayrağını sallamanın yasal olmayabileceği” yönünde bir açıklama yapmıştı. Bugünkü gösteride eylemcilerin Filistin bayraklarıyla yürüyüşe katıldığı görüldü.

İSKOÇYA BAŞBAKANI: GECELER NASIL UYDUĞUNUZU BİLMİYORUM

İskoçya Başbakanı Humza Yousaf, sosyal medya platformundaki paylaşımında

Başbakan Yusuf, açıklamasında şunları söyledi: “İyi dilekleriniz için teşekkür ederiz, ne yazık ki kayınvalidemden haber alamadık. Benim endişem işlemediği bir suçtan dolayı acı çeken tüm masum insanlardır. “Çocuklar ölürken barışa oy vermediyseniz geceleri nasıl uyursunuz bilmiyorum” dedi.

Yusuf dün akşam yaptığı açıklamada, “Gazze yoğun bombardıman altındadır. “Telekomünikasyon kesildi” dedi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu