Haber

Rusya yanlısı Vulin, Sırbistan’daki istihbarat teşkilatının başına getirildi

Sırp hükümeti, Rusya yanlısı tarafıyla tanınan eski bakan Aleksandar Vulin’in ülkenin istihbarat teşkilatı Güvenlik Enformasyon Teşkilatının (BIA) başkanlığına atandığını duyurdu.

Başkent Belgrad’daki hükümet toplantısında, Sırbistan’da hem içişleri hem de savunma bakanı olarak görev yapan Vulin’in BIA Direktörü olarak görev alacağı bildirildi.

Sırbistan’ın Rusya’ya yaptırım uygulamayan bir önceki hükümetinde İçişleri Bakanı olarak görev yapan Vulin, “Moskova’nın adamı” olarak anılıyor.

Vulin’in BIA’nın başkanlığına “hassas” bir göreve atanması, ülkedeki Batı yanlısı partilerin tepkisini çekti.

Batı yanlısı partilerden Hür Halklar Hareketi’nden (PSG) yapılan açıklamada, Vulin liderliğindeki BIA’nın ülkenin istihbarat teşkilatlarıyla işbirliğini bırakacağını savunarak, Sırbistan’ın uluslararası bir dışlanma yaşayacağı belirtildi. Batı.

Vulin’in açıkça Putin yanlısı görüşleri savunduğuna değinilen açıklamada, atamanın “Sırbistan’ın Rusya’nın Avrupa’daki tek müttefiki olduğu” izlenimi verdiğine dikkat çekildi.

Sırbistan’ın Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecini terk ederek Moskova’ya dönmesi gerektiğini savunan Vulin’in, Balkanlar’daki Sırpları tek çatı altında buluşturan “Sırbistan Dünyası” fikrini de desteklediği biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu