Haber

MUSTAFA ŞENTOP: BU ÇOCUKLARIMIZ, AİLELERİMİZ VE MİLLETİMİZ İÇİN BÜYÜK BİR BONUS

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, “Cumhurbaşkanımızın direktifleri ve sahiplenmesiyle Konya’da ilk defa hafız projesi imam hatip fikri gelişti. Böylece hayata geçirildi. Lise başarısı olan öğrencilerin ve ailelerinin Kuran-ı Kerim öğretimine dahil edilmesi mümkün. Okul hayatı ve hafızlık birlikte yürütülmeye başlandı. Bu, çocuklarımız, aileleri ve milletimiz için büyük bir nimettir” dedi. söz konusu.

Karatay Spor Mustafa Büyükkaplan Anadolu İmam Hatip Lisesi Hafızlık Sertifika Töreni Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törende 750 hafız tasdik belgelerini aldı. Törene Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan’ın yanı sıra protokol üyeleri ve hafız aileleri katıldı.

‘ÇOCUKLARIMIZ SADECE HAFİZ DEĞİL, AKADEMİK BAŞARILARI YÜKSEK SEVİYEDE’

Törende bir konuşma yapan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, “Bir vatandaşımız daha, kardeşimiz peygamber sevgisiyle yetişirse, bir kardeşimiz daha harcarsa” dedi. Allah’ın sevgisini içinde bir gün daha hissetmek, insanlarla sürekli ve sağlıklı bir ilişki kurmayı başarırsa ve onun mesajını anlamaya çalışırsa, bu toplum, bu ülke elbette daha iyi bir ülke, daha güzel bir toplum olur. ihtiyacı var.Bütün dünya birçok toplumsal ve toplumsal sorunlarla boğuşuyor.Avrupa’da,Amerika’da ve Asya’da,doğuda,batıda,kuzeyde vegüneyde.Onun hor gördüğü, hor gördüğü bu büyük başarılar.Buradaki çocuklarımız sadece hafız değil. akademik başarıları da üst düzeydedir.Yabancı dil eğitimleri ileri düzeydedir.Sınav başarıları üst düzeydedir.Ayrıca TÜBİTAK ve Teknofest projelerinde robotik dene-yap atölyelerinden başarıları vardır.I umarım Milletimiz bu çocukların ne yaptığını, ne yöne gittiğini daha kapsamlı ve doğru bir şekilde anlayacak ki bu projelere, bu okullara, bu gençlere daha çok vatandaşımız, hayırsever ve insan sahip çıksın.”

‘KALBİM HAFIZA İLAÇLARIMIZ VE MÜHENDİSLERİMİZİ ALMAK İSTİYOR’

Hafızlık ruhsatı alan öğrencilere seslenen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yurdun her yerinde hafız ihtiyacı olduğunu söyledi. Erbas dedi ki:

“Kur’an’ı öğrenmekteki nihai gaye, insanı karanlıklardan nura çıkarmaktır. Önce onunla kalbimizi nurlandırmaktır. Ezberlemekle aklımızı, kalbimizi nurlandırdık, nur oldu. Şimdi, hayatımıza uygulayarak diğer insanlara hayatımızın sonuna kadar kullanabiliriz.onlar daha çok faydalansınlar,karanlıktan ve cehaletten kurtulsunlar.onların Allah’ın emirlerine uygun yaşamaları için büyük çaba göstereceğiz. Rabbimiz ve yasaklarından uzak durun.Siz hafızlar olarak her biriniz İslam’a davetçisiniz.Çünkü sizler hafızlar olarak peygamberin varislerine en çok layık olan kardeşlerimizsiniz.İşte peygamberin varisleri, peygamberimizin yerine getirdiği bu görevleri yerine getirmeyi kendilerine emanet eden bireyler.. Sevgili gençler, eğitiminizi tamamladıktan sonra devam edin. Hangi üniversiteden mezun olursanız olun, hangi alanda olursanız olun Kur’an’dan inşallah. Faydalanacaksınız Türbemizin mihrapları hafızlarla süslenirler, minberleri ve minberleri. İmam hatip liselerimizin dersliklerinde hafız hocalarımız olsun. İlahiyat fakültelerimizin kürsülerinde hafız doçentlerimiz, hafız profesörlerimiz ders versin. Yine diğer üniversitelerdeki akademisyenlerden hafıza doktorlarımızın, hafıza mühendislerimizin olmasını can-ı gönülden arzu ediyorum. Hafıza öğretmenlerimiz olalım. Ülkemizin her yerinde, her alanda size ihtiyaç var. Sen çok değerlisin, çok değerlisin. Değerli olduğunuzu asla unutmayın.”

Törende söz alan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop da tarih boyunca hafızların toplumun en itibarlı kişileri olduğunu belirtti. Şentop, “Tarih boyunca hafızlar toplumumuzun en prestijli insanları olmuştur. Milletimiz, her kuralda ve zorlukta hafız yetiştirmeyi görev bilmiştir. İslam’ı diğer semavi dinlerden ayıran en önemli özellik, Hz. Dinin ilk ve en temel metni olan Kuran vahiy ile gelmiştir: “Bu sadece Müslümanların inancı meselesi değildir. Bu tarihsel bir gerçektir. Kuran’ın yazılı veya sözlü hiçbir metne verilmeyen bir hediyesi vardır.” dedi.

‘HAFİZ VE OKUL HAYATI BÜYÜK BİR NİMETTİR’

Eğitim ve öğretimin farklı programlanmasından dolayı ezberde bazı kısıtlılıklar olduğunu ifade eden Şentop, “Okul hayatı var, onu sürdürmek gerekiyor. Bazı yerlerde zamanla zaruret haline geldi. Hafızlık işin içinde değil.” Bu hayatın.O zamanlar okul dışında ezberci olmanın yolları da var.Okul başarısını önemseyen aileler bütün isteklerine rağmen çocuklarını okuldan gönderip başka bir yere hafızlık için gönderemiyorlardı. Okul başarısı hafızlık hayatından mahrum bırakıldı.Öğrencileri ve ailelerini Kur’an-ı Kerim öğretimine dahil etmek mümkün oldu.Okul hayatı ve hafızlık birlikte yürütülmeye başlandı.Bu, çocuklarımız için büyük bir nimettir. , aileleri ve milletimiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu