Ekonomi

TÜRK-İŞ Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması: Temmuz 2023

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (TÜRK-İŞ) Temmuz ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması sonuçlarına göre; Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve yeterli beslenebilmesi için gerekli olan aylık gıda harcaması olan açlığın sonu 11 bin 658 liraya ulaştı. Gıda, giyim, barınma (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve diğer zorunlu harcamaların aylık toplam bedeli olan yoksulluk sınırı 37 bin 974 lira olarak hesaplandı.

TÜRK-İŞ, çalışanların yaşam koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliklerinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay gerçekleştirdiği Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın sonuçlarını bugün açıkladı. TÜRK-İŞ’in yayımladığı raporda şu ifadelere yer verildi:

“TÜRK-İŞ anketinin 2023 Temmuz ayı sonuçlarına göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve yeterli beslenebilmesi için gerekli olan aylık gıda harcaması (açlık sınırı) 11 bin 658,10 TL’yi; , Barınma (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için diğer zorunlu aylık harcamaların toplam bedeli (yoksulluk sınırı) 37 bin 974,10 TL, bekar bir çalışanın ‘geçim gideri’ aylık 15 bin 123,60 TL’ye yükseldi.

TÜRK-İŞ verilerine göre; 2023 Temmuz ayında Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda asgari harcama fiyatındaki artış bir önceki aya göre yüzde 12,38 oldu. Yedi aylık değişim oranı %43,38 oldu. Son 12 ayın prestijiyle değişim oranı yüzde 70,44 oldu. 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı ise yüzde 107,54 olarak hesaplandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu