Teknoloji

Yaşam umudu! Perseverance, Mars’tan yeni örnekler topluyor

ensonhaber.com

Amerikan Uzay ve Havacılık İdaresi (NASA) tarafından geliştirilmiştir. sabır(Perseverance) aracı 30 Temmuz 2020’de fırlatıldı ve 18 Şubat 2021 gecesi kızıl gezegendeki Jezero Krateri’ne indi.

Jeolojik süreçleri, yaşanabilirliği, Mars’ta daha önce yaşam olup olmadığını ve biyolojik izleri araştıracak olan Perseverance, yaptığı keşiflerle zaman zaman şaşırtıyor.

Perseverance gezgini, Mars’taki Jezero Krateri’nden “Berea” adlı yeni kaya örnekleri topladı.

hayat için umut var

Araştırmacılar, karbonat açısından güçlü örneklerin kızıl gezegende yaşamın varlığına dair değerli ipuçları içerdiğini açıkladı.

Bilim adamları, Dünya’daki güçlü laboratuvar ekipmanlarıyla Mars örneklerini inceleyerek, eski mikrobiyal yaşamın izlerini aramak ve Mars’ın yüzeyini ve içini şekillendiren su döngüsünü daha iyi anlamak istiyor.

Araştırmacılar, “Berea” adlı bir kayadan alınan son örneğin, eski bir nehir tarafından Jezero Krateri’ne taşınan tortu katmanlarından oluştuğunu söyledi.

Jezero Crater’deki biyo-imzalar (antik yaşam için kanıt olarak hizmet edebilecek herhangi bir özellik, element, molekül, madde veya özellik), Perseverance gezgininin dört bilim hedefinden biridir.

Yori Geçidi’nden bir örnek topladıktan sonra Perseverance, mega kum dalgasında 227 metre güneydoğuya doğru gerçeğe gidecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu